سفید کردن دندان ها با بلیچینگ

سفید کردن دندانها یکی از محبوبترین درمانهای زیبایی در دندانپزشکی است. برای داشتن دندانهای سفیدتر و براقتر، چند روش وجود دارد که یکی از آنها بلیچینگ (Bleaching) است. بلیچینگ را هم میتوان در خانه انجام داد هم در مطب دندانپزشک.

بلیچینگ چیست؟

بلیچینگ به درمان سفید کننده دندانها گفته می شود که در آن از ژل یا محلول بر پایه پروکسید استفاده می شود. هم بلیچینگ خانگی و هم بلیچینگ حرفه ای در مطب دندانپزشکی از محلولهای بر پایه پروکسید استفاده می کنند اما غلظت آنها متفاوت است. برای سفید کردن دندانها با بلیچینگ، مواد بر پایه پروکسید در تماس با دندانها قرار می گیرد تا لکه های دندان را از بین ببرد. 

جدول درمان بلیچینگ

مهمترین علل تغییر رنگ دندانها

دندانها از دو بخش مینا دندان و عاج دندان تشکیل شده اند. مینای دندان روی عاج را پوشانده و باعث شفافیت و سفیدی دندان می شود. ضخامت مینا در بعضی افراد بیشتر است که منجر به داشتن دندانهایی با شفافیت بیشتر می شود. اما به هر حال به مرور زمان بر اثر سایش مینا، شکست نور کمتر شده و رنگ عاج نمایانتر می شود. ضمنا بعضی رنگدانه ها نیز به داخل خلل و فرج مینا نفوذ کرده و با کریستالهای مینایی باند می شود که تغییر رنگ واضح تری را باعث می شود. گاهی رنگدانه ها فقط روی سطح مینا رسوب می کنند و باعث ایجاد لکه های سیاه و قهوه ای روی سطح دندانها می شوند. این رنگدانه ها عبارتند از:

 1.  سیگار کشیدن
 2. استفاده از نوشیدنیهای رنگی مثل چای، قهوه و …
 3. افزایش سن
 4. عدم رعایت بهداشت مناسب دهان و دندان

پرهیز از هر یک از موارد بالا و استفاده بجا و مناسب از نوشیدنیهای رنگی مثل چای، قهوه میتواند در سفید ماندن دندان ها موثر باشد.

آماده سازی دهان برای بلیچینگ (سفید کردن دندانها)

قبل از اقدام به بلیچینگ باید دندانهای پوسیده را ترمیم کنیم. باید بدانیم که بلیچینگ بر روی پر کردگیها، روکش های دندان ، لمینت های دندان و نواحی زرد ریشه ناشی از تحلیل لثه تاثیری ندارد. قبل از اقدام به بلیچینگ، انجام جرمگیری (در صورت وجود جرم ) و بروساژ به نتیجه گیری بهتر می انجامد.

بلیچینگ در خانه و مطب چه تفاوتی با هم دارند؟

تفاوت بلیچینگ در خانه و مطب

در روش سفید کردن یا بلیچینگ دندانها در خانه، از مواد حاوی ۳ تا ۲۰ % پروکسید (پروکسید کارباماید یا پروکسید هیدروژن) استفاده می شود و غلظت بالاتر از آن مجاز نیست چون فرآیند سفید کردن دندانها تحت نظر متخصص نیست. اما در روش بلیچینگ در مطب، از موادی با غلظت بالاتر (۱۵ تا ۴۳ درصد) استفاده می شود. بنابراین درمان خیلی سریعتر صورت می گیرد (تنها ظرف یک یا دو جلسه همه دندانها سفید می شوند). در بلیچینگ خانگی چند هفته باید بلیچینگ را تکرار کنید تا نتیجه مطلوبی به دست بیاورید. یک تفاوت مهم در دو روش بلیچینگ خانگی و بلیچینگ در مطب، احتمال عوارض و آسیب دیدن دندانها و لثه در روش خانگی است چون دندانپزشک بر آن نظارت ندارد. بنابراین اگر می خواهید دندانهای خود را در خانه سفیدتر کنید، دقیقا طبق دستور دندانپزشک این کار را انجام دهید.

توجه داشته باشید ترمیمهای دندان از جمله روکش و باندینگ و پرکردگی ها، با بلیچینگ سفید نمی شوند.

بلیچینگ دندانها در مطب دندانپزشک چگونه است؟

بلیچینگ در مطب دندانپزشک خیلی سریعتر دندانها را سفید می کند چون از محلول غلیظ تری استفاده می شود. همچنین ممکن است از لیزر یا نور مخصوصی برای قدرت و سرعت بخشیدن به تاثیر بلیچینگ، استفاده شود. برای دستیابی به نتیجه مطلوب، ممکن است به چند جلسه ۳۰ تا ۶۰ دقیقه ای نیاز داشته باشید.

پس از بلیچینگ چگونه از دندانها مراقبت کنیم؟

 • هر روز دو مرتبه دندانهای خود را مسواک بزنید و حداقل یک بار نخ دندان بکشید.
 • دهان خود را با دهانشویه دست کم یک بار در روز شستشو بدهید. (طریقه استفاده از دهانشویه)
 • میتوانید یک یا دو بار در هفته از خمیر دندان سفید کننده استفاده کنید.
 • از خوردن چای، قهوه، نوشابه، سسهای تیره رنگ مانند سس کچاپ و سس سویا و شکلات پرهیز کنید. این نوشیدنیها را میتوانید با نی مصرف کنید تا در تماس با همه دندانها قرار نگیرند.
 • تا ۲۴ ساعت پس از بلیچینگ، هر خوراکی که باعث لک شدن دندان سفیدتان می شود را نخورید.

عوارض و مضرات بلیچینگ دندانها چیست؟

این درمان بی خطر در نظر گرفته می شود اما همانند هر درمان دیگری ممکن است برخی عوارض جانبی را تجربه کنید. حساسیت دندان پس از بلیچینگ گاهی اتفاق می افتد که غالبا موقتی بوده و برطرف می شود. اگر حساسیت دندان اذیتتان می کند با محصولات حاوی نیترات پتاسیم و فلورید سدیم ممکن است حساسیت دندان کاهش یابد. پس از سفید کردن دندانها با بلیچینگ ممکن است لثه تحریک و اذیت شود.

علت آن تماس مواد سفید کننده با لثه است به همین علت دندانپزشک با دقت تمامی سطح لثه را با مالیدن ژل مخصوصی، محافظت می کند. این وضعیت خود به خود بهبود می یابد.پس بهتر است این درمان بصورت مستمر و مداوم پس از هر تغییر رنگی انجام نشود تا دندان ها حساسیت دندان به حالت نرمال بازگردد تا مجدد بتوانید از این درمان استفاده کنید.

مراحل استفاده از تری ها و ژلهای سفید کننده دندان

 1. ابتدا دندانهای خود را مسواک نموده و با نخ دندان ما بین دندانهای خود را تمیز کنید.
 2. نوک مخلوط کننده سرنگ را وصل کنید.
 3. یک قطره ژل سفید کننده دندان را بر سطح داخل لبه بیرونی هر یک از حفره های قالب پلاستیکی دندانها (تری ها) بچکانید. بعد از چکاندن هر قطره آنرا با نوک سرنگ در حفره پخش کنید.
 4. قالبهای محتوی ژل سفید کننده دندان را بروی دندانها بگذارید. دقت کنید که ژل از قالبها بیرون نزند و مطمئن شوید که قالبها بدرستی و کاملا بر روی سطح دندانها قرار گیرد.

«پس از قرار دادن قالب بر روی دندانها، حبابهایی در ژل سفید کننده مشاهده می نمایید، که خود بخشی از روند سفید نمودن دندانهاست»

هزینه ی سفید کردن دندان با بلیچینگ چقدر است ؟

قیمت بلیچینگ دندان بر اساس مواد مورد استفاده و برندهای آنها متفاوت است همچنین قیمت آن در مطب و خانه نیز تغییر می کند.

اگر در خانه بخواهید بلیچینگ انجام دهید باید ابتدا توسط دندانپزشک یک قالب تری ساخته شود و همچنین چند مرتبه بلیچینگ را تکرار کنید که این امر باعث افزایش هزینه ی آن می شود. اما در مطب دندانپزشکی بدون نیاز به قالب با دوز بالاتر در یک جلسه انجام می شود.

همچنین بلیچینگ به دو روش آفیس بلیچینگ و هوم بلیچینگ انجام می شود که قیمت هر کدام متفاوت است.

سوالات متداول قبل از درمان:

۱. با بلیچینگ دندانها چقدر سفید می شوند؟

به طور کلی هر چه مدت زمانی که ژل سفید کننده در تماس با دندانهایتان قرار دارد بیشتر باشد و هر چه درصد پروکسید آن بالاتر باشد، دندانهایتان سفیدتر می شود. با این حال اگر از ژل سفید کننده با غلظت بالا استفاده شود مدت زمان کوتاهتری باید در تماس با دندانها بماند. هر چه مدت بیشتری طول بکشد، دندانها بیشتر آب خود را از دست می دهند و حساسیت دندان بیشتر می شود.

با بلیچینگ دندانها را حداکثر سه تا هشت درجه میتوان سفیدتر کرد.

۲. سفید کردن دندانها با بلیچینگ بهتر است یا لمینت و باندینگ؟

هر روشی معایب و مزایایی دارد و بسته به شرایط شما روش مناسب متفاوت است. سفید کردن دندانها با بلیچینگ روشی بسیار ارزانتر و مقرون به صرفه تر از روشهای دیگر است. علاوه بر این، این روش غیر تهاجمی است و آسیبی به دندانها وارد نمی کند بلکه فقط لکه های دندان را پاک می کند. اما در روشهای دیگر ممکن است دندان کمی دستکاری شود. اگر می خواهید همه دندانهایتان سفید شوند، هزینه لمینت و باندینگ کامپوزیت بسیار بیشتر خواهد شد. با این حال توجه داشته باشید در بلیچینگ محدودیتهایی وجود دارد و همه انواع لکه دندان از بین نمی روند. بسیاری از انواع لکه های دندان عمیق هستند و نمی توان آنها را با بلیچینگ برطرف کرد. نکته دیگری که باید مد نظر داشته باشید، دوام و طول عمر نتایج است. در بلیچینگ، دندانها نهایتا نه ماه تا یک سال درخشندگی و سفیدی خود را حفظ می کنند در حالی که عمر لمینت و کامپوزیت خیلی بیشتر است. بلیچینگ فقط دندانهایتان را سفیدتر می کند اما اگر دندانهایتان مشکلات دیگری مانند فاصله بین دندانها، کجی یا چرخش، کوتاهی، بدشکلی ، ترک یا لب پر شدگی و مشکلاتی از این قبیل داشته باشند با لمینت میتوانید همه این مشکلات را بدون هزینه اضافی، اصلاح کنید.

۳. سفیدی دندانها پس از درمان چقدر دوام دارد؟

تقریبا نیمی از کسانی که بلیچینگ کرده اند، ۹ تا ۱۲ ماه از نتیجه آن بهره مند می شوند. با این حال کمی تغییر رنگ دندانها اتفاقی اجتناب ناپذیر است. در بیشتر بیمارانی که بهداشت دهان را خوب رعایت کرده اند، تا دو یا حتی سه سال سفیدی دندانها حفظ می شود.

۴. لاک سفید کننده دندان بهتر است یا بلیچینگ ؟

لاک سفید کننده دندان و انواع دیگر سفید کننده ها که در داروخانه ها عرضه می شوند، درصد بسیار پایینتری از پراکسید هیدروژن را دارا هستند. بنابراین، سفید کردن دندانها به صورت تاخیری انجام می پذیرد. ضمنا این مواد چون بدون هیچ محافظی در دهان رها می شوند و کنترلی روی آنها نیست بنابراین با بزاق شسته شده و بلعیده می شوند که این مورد نیز میتواند صدمات جدی به بدن فرد وارد کند. ضمنا این مواد غالبا حاوی ساخارین هستند که هر چند برای دندانها مضر نیست، اما سرطان زایی آن مدتهاست به اثبات رسیده و استفاده از آن در آمریکا ممنوع می باشد.

۵. تفاوت بلیچینگ با جرمگیری دندان چیست ؟

بلیچینگ و جرمگیری دندان روش های سفید کردن دندان هستند ولی تفاوت هایی با هم دارند. در واقع جرمگیری که با نام اولتراسونیک نیز شناخته می شود یک روش درمانی برای از بین بردن رسوبات دندان، بوی بد دهان، بدرنگی و باکتری ها و میکروب ها است. در جرمگیری تمام پلاک هایی که در بین دندان ها و زیر لثه ها جمع شده اند از بین می رود و همین امر باعث سفیدتر شدن دندان می شود.

اما سفید کردن دندان با بلیچینگ یک روش زیبایی است و فقط برای از بین بردن رنگدانه ها و لکه های روی دندان که به مرور زمان بوجود آمده اند استفاده می شود. بلیچینگ نسبت به روش های زیبایی و سفید کردن دندان، بهترین و کم آسیب ترین است.

۶. آیا برای کودکان می توان بلیچینگ دندان انجام داد ؟

در هر سنی می توان از مواد سفید کننده دندان استفاده کرد اما بهتر است قبل از ۱۸ سالگی این کار انجام نشود زیرا قبل از آن عاج دندان و مینای دندان به طور کامل رشد نیافته اند و حساسیت دندان ها و لثه ها بیشتر است. همچنین دندان های شیری به ژل ها و مواد سفید کننده پاسخ خوبی نمی دهند.

همچنین افرادی که پر کردگی دارند با سفید کردن دندان ها، پر کردگی ها تغییر رنگ نمی دهند و دندان ها دو رنگ می شود یعنی دندان ها سفید می شوند و پر کردگی ها به همان رنگ قبلی باقی می مانند.

به طور کلی افرادی می توانند دندان های خود را با بلیچینگ سفید کنند که دندان هایی قوی و ضخامت بالای مینا داشته باشند.

اشتراک گذاری مطلب در :

Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on linkedin
Share on email
Share on telegram

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.