سفید کردن دندان با بلیچینگ

سرتیترهای این مطلب :

همه چیز در مورد سفید کردن دندان ها با بلیچینگ

سفید کردن دندانها یکی از محبوبترین درمانهای زیبایی در دندانپزشکی است. برای داشتن دندانهای سفیدتر و براقتر، چند روش وجود دارد که یکی از آنها بلیچینگ (Bleaching) است. بلیچینگ را هم میتوان در خانه انجام داد هم در مطب دندانپزشک.

بلیچینگ چیست؟

بلیچینگ به درمان سفید کننده دندانها گفته می شود که در آن از ژل یا محلول بر پایه پروکسید استفاده می شود. هم بلیچینگ خانگی و هم بلیچینگ حرفه ای در مطب دندانپزشکی از محلولهای بر پایه پروکسید استفاده می کنند اما غلظت آنها متفاوت است. برای سفید کردن دندانها با بلیچینگ، مواد بر پایه پروکسید در تماس با دندانها قرار می گیرد تا لکه های دندان را از بین ببرد.

هزینه درمان طول عمر ماندگاری مدت زمان درمان درجه سفیدی

۴۰۰ هزار تومان

۹ ماه تا ۱ سال

۲۰ دقیقه

۳ تا ۸ درجه سفیدتر

بلیچینگ در خانه و مطب چه تفاوتی با هم دارند؟

تفاوت بلیچینگ در خانه و مطب

در روش سفید کردن یا بلیچینگ دندانها در خانه، از مواد حاوی ۳ تا ۲۰ % پروکسید (پروکسید کارباماید یا پروکسید هیدروژن) استفاده می شود و غلظت بالاتر از آن مجاز نیست چون فرآیند سفید کردن دندانها تحت نظر متخصص نیست. اما در روش بلیچینگ در مطب، از موادی با غلظت بالاتر (۱۵ تا ۴۳ درصد) استفاده می شود.

بنابراین درمان خیلی سریعتر صورت می گیرد (تنها ظرف یک یا دو جلسه همه دندانها سفید می شوند). در بلیچینگ خانگی چند هفته باید بلیچینگ را تکرار کنید تا نتیجه مطلوبی به دست بیاورید.

یک تفاوت مهم در دو روش بلیچینگ خانگی و بلیچینگ در مطب، احتمال عوارض و آسیب دیدن دندانها و لثه در روش خانگی است چون دندانپزشک بر آن نظارت ندارد. بنابراین اگر می خواهید دندانهای خود را در خانه سفیدتر کنید، دقیقا طبق دستور دندانپزشک این کار را انجام دهید.

توجه داشته باشید ترمیمهای دندان از جمله روکش و باندینگ و پرکردگی ها، با بلیچینگ سفید نمی شوند.

بلیچینگ دندانها در مطب دندانپزشک چگونه است؟

بلیچینگ در مطب دندانپزشک خیلی سریعتر دندانها را سفید می کند چون از محلول غلیظ تری استفاده می شود. همچنین ممکن است از لیزر یا نور مخصوصی برای قدرت و سرعت بخشیدن به تاثیر بلیچینگ، استفاده شود.

برای دستیابی به نتیجه مطلوب، ممکن است به چند جلسه ۳۰ تا ۶۰ دقیقه ای نیاز داشته باشید.

نمونه درمان ها

سوالات متداول قبل از درمان:

۱. با بلیچینگ دندانها چقدر سفید می شوند؟

به طور کلی هر چه مدت زمانی که ژل سفید کننده در تماس با دندانهایتان قرار دارد بیشتر باشد و هر چه درصد پروکسید آن بالاتر باشد، دندانهایتان سفیدتر می شود. با این حال اگر از ژل سفید کننده با غلظت بالا استفاده شود مدت زمان کوتاهتری باید در تماس با دندانها بماند. هر چه مدت بیشتری طول بکشد، دندانها بیشتر آب خود را از دست می دهند و حساسیت دندان بیشتر می شود.

با بلیچینگ دندانها را حداکثر سه تا هشت درجه میتوان سفیدتر کرد.

۲. سفید کردن دندانها با بلیچینگ بهتر است یا لمینت و باندینگ؟

هر روشی معایب و مزایایی دارد و بسته به شرایط شما روش مناسب متفاوت است. سفید کردن دندانها با بلیچینگ روشی بسیار ارزانتر و مقرون به صرفه تر از روشهای دیگر است. علاوه بر این، این روش غیر تهاجمی است و آسیبی به دندانها وارد نمی کند بلکه فقط لکه های دندان را پاک می کند. اما در روشهای دیگر ممکن است دندان کمی دستکاری شود. اگر می خواهید همه دندانهایتان سفید شوند، هزینه لمینت و باندینگ کامپوزیت بسیار بیشتر خواهد شد.

با این حال توجه داشته باشید در بلیچینگ محدودیتهایی وجود دارد و همه انواع لکه دندان از بین نمی روند. بسیاری از انواع لکه های دندان عمیق هستند و نمی توان آنها را با بلیچینگ برطرف کرد.

نکته دیگری که باید مد نظر داشته باشید، دوام و طول عمر نتایج است. در بلیچینگ، دندانها نهایتا شش ماه تا یک سال درخشندگی و سفیدی خود را حفظ می کنند در حالی که عمر لمینت و کامپوزیت خیلی بیشتر است.

بلیچینگ فقط دندانهایتان را سفیدتر می کند اما اگر دندانهایتان مشکلات دیگری مانند فاصله بین دندانها، کجی یا چرخش، کوتاهی، بدشکلی ، ترک یا لب پر شدگی و مشکلاتی از این قبیل داشته باشند با لمینت میتوانید همه این مشکلات را بدون هزینه اضافی، اصلاح کنید.

۳. عوارض و مضرات بلیچینگ دندانها چیست؟

این درمان بی خطر در نظر گرفته می شود اما همانند هر درمان دیگری ممکن است برخی عوارض جانبی را تجربه کنید. حساسیت دندان پس از بلیچینگ گاهی اتفاق می افتد که غالبا موقتی بوده و برطرف می شود. اگر حساسیت دندان اذیتتان می کند با محصولات حاوی نیترات پتاسیم و فلورید سدیم ممکن است حساسیت دندان کاهش یابد.

پس از سفید کردن دندانها با بلیچینگ ممکن است لثه تحریک و اذیت شود. علت آن تماس مواد سفید کننده با لثه است به همین علت دندانپزشک با دقت تمامی سطح لثه را با مالیدن ژل مخصوصی، محافظت می کند. این وضعیت خود به خود بهبود می یابد.

۴. سفیدی دندانها پس از درمان چقدر دوام دارد؟

تقریبا نیمی از کسانی که بلیچینگ کرده اند، ۹ تا ۱۲ ماه از نتیجه آن بهره مند می شوند. با این حال کمی تغییر رنگ دندانها اتفاقی اجتناب ناپذیر است. در بیشتر بیمارانی که بهداشت دهان را خوب رعایت کرده اند، تا دو یا حتی سه سال سفیدی دندانها حفظ می شود.

۵. پس از بلیچینگ چگونه از دندانها مراقبت کنیم؟

  • هر روز دو مرتبه دندانهای خود را مسواک بزنید و حداقل یک بار نخ دندان بکشید.
  • دهان خود را با دهانشویه دست کم یک بار در روز شستشو بدهید. (طریقه استفاده از دهانشویه)
  • میتوانید یک یا دو بار در هفته از خمیر دندان سفید کننده استفاده کنید.
  • از خوردن چای، قهوه، نوشابه، سسهای تیره رنگ مانند سس کچاپ و سس سویا و شکلات پرهیز کنید. این نوشیدنیها را میتوانید با نی مصرف کنید تا در تماس با همه دندانها قرار نگیرند.
  • تا ۲۴ ساعت پس از بلیچینگ، هر خوراکی که باعث لک شدن دندان سفیدتان می شود را نخورید.

مطالب مرتبط :

بریس ارتودنسی دندان
ارتودنسی
aslanzade

ارتودنسی دندان

ارتودنسی چیست؟ درمان ارتودنسی نوعی درمان دندان پزشکی است که دندان ها را صاف و مرتب می‌کند و مشکلات بایت یعنی نامناسب بودن سطح تماس

ادامه مطلب »
روکش دندان
زیبایی دندان
aslanzade

روکش دندان

روکش دندان چیست؟ روکش دندان (dental crown) یکی از رایج ترین روش های ترمیم کردن دندان است. روکش در واقع کلاهکی شبیه به تاج دندان

ادامه مطلب »
عصب کشی دندان
درمان خرابی دندان
mina bazarkhak

عصب کشی دندان

نکات کلیدی در مورد عصب کشی دندان که بهتر است بدانید همه ما در طول زندگی با این مورد دیر یا زود مواجه خواهیم شد

ادامه مطلب »
دکتر امیربنده متخصص ایمپلنت
جایگزینی دندان
aslanzade

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان چیست ایمپلنت جایگزین مصنوعی دندان است که امروزه به عنوان درمان استاندارد برای پر کردن جای خالی دندانها در نظر گرفته میشود. ایمپلنت

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.