جراحی لثه

همه چیز در مورد جراحی درمان لثه​

جراحی لثه انواع مختلف دارد که در بسیاری از موارد به دلیل بیماری لثه توصیه می شود. شایعترین علت بیماری لثه، تجمع پلاک و باکتریها در دهان و ایجاد عفونت است. با این حال در موارد نادر عوامل دیگری مانند داروها یا بیماریهای مزمن می توانند شما را مستعد بیماری لثه کنند.

جراحی لثه چگونه است

انواع جراحی لثه

اگر دچار بیماری شدید لثه شده باشید و نیاز به جراحی لثه داشته باشید، ممکن است یک یا چند درمان زیر برای حل مشکل لثه توصیه شود:

    ۱. جراحی کوچک کردن پاکت اطراف دندان (جراحی فلپ لثه) : پاکت به فرو رفتگی بین دندان و لثه گفته می شود. در التهاب یا عفونت لثه این شیار عمیق تر شده و فضای مناسبی برای میکروبها فراهم می کند. در این عمل جراحی لثه، جراح لثه را برش میزند و به بالا تا میزند تا باکتریها و آلودگی های زیر آن را تمیز کند. سپس بافت لثه به دور دندان بخیه می شود تا دوباره رشد کرده و دندان را احاطه کند.

    ۲. جراحی بازسازی لثه : در این جراحی لثه، برشی در لثه ایجاد می شود و بافت برش خورده کنار زده می شود تا باکتریها و آلودگی ها برداشته شوند. سپس پیوند استخوان، غشا یا پروتئینهای تحریک کننده تولید بافت (و یا ترکیبی از هر سه) در این محل جایگذاری می شود تا بافت لثه را به بازسازی ترغیب کند.

     ۳. جراحی افزایش طول تاج دندان : در این عمل جراحی لثه، بافتی که بیش از حد رشد کرده و روی دندانها را پوشانده و باعث شده است لبخند لثه ای داشته باشید، برداشته می شود. به این ترتیب لثه کوتاه تر شده و دندانها بلندتر دیده می شوند. این درمان جراحی لثه، برای زیبایی لبخند انجام می شود.

     ۴. پیوند بافت نرم : در جراحی پیوند لثه، تکه ای از بافت نرم از جای دیگری از دهان برداشته می شود و به لثه پیوند میخ ورد تا بافتهای از دست رفته لثه را جبران کند و لثه پسروی کرده را بازسازی نماید. این عمل جراحی لثه برای زیبایی و یا درمان بیماری لثه صورت می گیرد تا نواحی اطراف ریشه دندان که نمایان شده است را بپوشاند و زیبایی و سلامت دندانها را بهبود ببخشد.

البته در صورت بیماری های خفیف لثه مانند التهاب لثه نیاز به جراحی نیست و می توان با دارو و دهانشویه های طبیعی آن را برطرف کرد.

انواع پیوند لثه چیست؟

برای پیوند لثه روشهای متعددی وجود دارد که بسته به نیاز بیمار به کار گرفته می شود. روشهای پیوند لثه به صورت زیر است:

انواع پیوند لثه

پیوند آزاد لثه: این روش مشابه پیوند بافت همبند است و در آن از بافت سقف دهان استفاده می شود. تفاوت آن در این است که به جای برش لایه بیرونی سقف دهان به صورت یک زبانه بافتی و برداشتن بافت زیر آن برای پیوند، مقدار کمی از بافت کامل سقف دهان برداشته می شود و به محل مورد نظر پیوند می خورد. این روش بیشتر در کسانی انجام می شود که لثه شان نازک است و نیاز به بافت بیشتری برای افزایش حجم لثه دارند.

پیوند بافت همبند: این رایجترین روش پیوند لثه برای درمان بیرون زدگی ریشه دندان است. در پیوند بافت همبند، یک زبانه پوستی از سقف دهان بریده می شود و بافتی از زیر زبانه بافتی آن به نام “بافت همبند ساب اپی تلیال” برداشته شده و سپس به بافت لثه اطراف ریشه دندان که بیرون زده است، پیوند می شود. پس از برداشتن بافت همبند از سقف دهان، پوست روی سقف دهان به جای خود برگردانده شده و بخیه می شود.

پیوند بافت همبند چگونه است

پیوند پدیکِل: در پیوند پدیکل، به جای این که بافت از سقف دهان برداشت شود، از لثه اطراف یا نزدیک دندانی که نیاز به ترمیم دارد برداشت می شود. این زبانه بافتی که پدیکل نام دارد تنها یک طرف آن بریده می شود و سپس بافت چرخانده می شود تا روی محل مورد نظر قرار بگیرد در حالی که هنوز از یک طرف به جایگاه اصلی خود وصل است. پس از این که بافت روی ریشه دندان را پوشاند، همانجا بخیه می شود. این روش فقط در کسانی انجام می شود که بافت لثه نزدیک به دندانشان زیاد است.

جراحی فلپ لثه چگونه است؟

جراح، لثه را برش میزند و زبانه بافتی را بالا میزند تا به بافتهای زیر آن دسترسی پیدا کند. سپس بافتهای آلوده زیر لثه و بین دندانها را بر می دارد. جرمگیری و تسطیح ریشه (روت پلنینگ) نیز انجام می شود تا هر گونه جرم و پلاک تمیز شود و زبری سطح ریشه دندان صاف شود تا دیگر احتمال جمع شدن باکتریها در آن کاهش یابد. سپس زبانه بافت لثه به سر جای خود برگردانده می شود و بخیه می خورد.

سوالات متداول که بهتر است قبل از جراحی بدانید :

۱. آیا جراحی لثه درد دارد؟

بیشتر مردم پس از جراحی لثه و بر طرف شدن بی حسی فقط درد خفیفی تجربه می کنند که به راحتی با مسکن های معمولی برطرف می شود.

۲. آیا در عمل جراحی لثه بی حسی استفاده می شود؟

پیش از جراحی لثه، با استفاده از بی حسی موضعی، دهان بی حس می شود تا راحت باشید. همچنین احتمالا جرمگیری و تمیز کاری دندانها انجام می شود. اگر بیماری خاصی دارید یا دارویی مصرف می کنید حتما به دندانپزشک اطلاع بدهید.

۳. آیا بعد از جراحی لثه باید برای کشیدن بخیه مراجعه کنم؟

معمولا برای نگه داشتن بافت لثه در جای خود از بخیه های قابل جذب استفاده می شود. اگر برای شما از این نوع بخیه استفاده شده باشد نیازی به کشیدن آن نیست. اگر بخیه ها جذبی نباشند، برای کشیدن آن حدود هفت تا ده روز بعد باید مراجعه کنید.

۴. کاهش عوارض پس از جراحی لثه؟

  • اگر لثه ورم کرده است با گذاشتن کیسه یخ روی آن میتوانید به کاهش ورم کمک کنید.
  • برای جلوگیری از عفونت ممکن است آنتی بیوتیک برایتان تجویز شود. در این صورت طبق دستور دارو را مصرف کنید و دوره درمان را تکمیل نمایید.
  • احتمال خونریزی و ورم پس از جراحی لثه وجود دارد. اگر هر علائم غیر معمول یا شدیدی تجربه کردید با مطب دندانپزشک تماس بگیرید.

اطلاعات بیشتر درباره ایمپلنت

معرفی جراح لثه

دکتر امیربنده متخصص ایمپلنت

جراح ایمپلنت کلینیک دندان پزشکی بابکان دکتر امیربنده از بهترین متخصصان ایمپلنت ایران با رزومه ای قوی و با بیشترین آمار موفقیت در جراحی از معروف ترین متخصصان ایران است.

دکتر امید امیربنده دوره عمومی خود را در دانشگاه مشهد و دوره تخصصی خود را در گرایش ” جراحی و درمان بیماری های لثه و جراحی ایمپلنت ” با موفقیت و اخذ تخصص پریودنتیکس گذرانده است. ایشان علاوه بر این دوره فلوشیپ (فوق تخصص) خود را در گرایش ” جراحی لثه با لیزر ” از دانشگاه معتبر جنوا در ایتالیا دریافت کرده است.

تعداد آمار موفقیت ایشان در این نوع جراحی و سالها تجربه درمان در این تخصص باعث شده ایشان در میان برترین متخصصان ایمپلنت در ایران شناخته شده باشند.

 

اشتراک گذاری مطلب در :

Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on linkedin
Share on email
Share on telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.