تفاوت متخصص ایمپلنت و دندانپزشک

هر آنچه که نیاز است درباره تفاوت متخصص ایمپلنت و دندانپزشک بدانید

هنگامی که می خواهید دندان از دست رفته خود را جایگزین کنید، غالبا ایمپلنت دندان به عنوان بهترین راه حل پیشنهاد می شود. اما ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که برای کاشت ایمپلنت، نزد دندانپزشک عمومی باید بروید یا متخصص ایمپلنت و اصلا این دو چه تفاوتی با هم دارند. برای پاسخ به این سوال ابتدا باید با درمان کاشت ایمپلنت دندان بیشتر آشنا شوید.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت یک پروتز مصنوعی شبیه به پیچ کوچک است که طی یک عمل جراحی در داخل استخوان فک قرار می گیرد تا به استخوان جوش بخورد و بعد روی آن تاج دندان که معمولا روکش دندان سرامیکی یا سرامیکی فلزی است، متصل می شود.

تفاوت متخصص ایمپلنت دندان و دندانپزشک

ایمپلنت دندان چگونه جایگذاری می شود؟

مهمترین چیزی که باید بدانید این است که کاشت ایمپلنت دندان نیاز به جراحی در استخوان فک دارد بنابراین دکتری که این کار را برای شما انجام می دهد باید با عمل جراحی دهان و فک آشنایی داشته باشد، ساختارهای دهان را خوب بشناسد و بتواند پیش بینی خوبی از نتیجه درمان در ذهن داشته باشد و در صورتی که شرایط به نحوی است که احتمال موفقیت درمان کاهش می یابد، اقدامات لازم را برای بهبود وضعیت انجام دهد تا نتیجه درمان تحت تاثیر قرار نگیرد.

معمولا کاشت ایمپلنت نیاز به بیهوشی ندارد و با بی حسی انجام می شود. سپس جراح ایمپلنت، سوراخی با دریل دندانپزشکی در استخوان ایجاد می کند و ایمپلنت را داخل آن فرو می کند و سپس لثه را دور آن و یا روی آن پوشانده و بخیه می زند.

تفاوت متخصص ایمپلنت و دندانپزشک چیست؟

دندانپزشک ها تنها تحصیلات دندانپزشکی عمومی را پشت سر می گذارند که حدود شش سال زمان می برد. پس از آن موفق به دریافت مدرک دندانپزشکی می شوند و یا میتوانند وارد دوره های تخصصی شوند. دوره های تخصصی دندانپزشکی سه یا چهار سال طول می کشد. بنابراین متخصص ایمپلنت، علاوه بر دندانپزشکی عمومی، چند سال نیز صرف آموزش و یادگیری در زمینه جراحی های دهان و کاشت ایمپلنت کرده است.

تخصص های رشته دندانپزشکی عبارتند از:

  • اندودنسی یا درمان ریشه: این متخصصان دندانپزشکی در درمانهایی مانند عصب کشی، عصب کشی اصلاحی و کلیه جراحی های مربوط به ریشه تخصص دارند. دندانپزشک عمومی نیز میتواند موارد ساده عصب کشی را انجام بدهد اما در موارد پیچیده، بهتر است به متخصص اندودنسی مراجعه شود.
  • پریودنسی یا درمان لثه: این دکترها به تشخیص و درمان بیماریهای لثه و سایر بافتهای نرم دهان می پردازند. کار کاشت ایمپلنت دندان را هم این متخصصان انجام می دهند.
  • ارتودنسی: دکتر ارتودنسی در صاف و همراستا کردن دندانها و فکها و برطرف کردن اختلالات مربوط به فکها و بایت (جفت شدن دندانها روی هم) تخصص دارد.
  • پروستودنسی یا متخصص پروتزهای دندانی: در زمینه کلیه پروتزهای دندانی از جمله دندان مصنوعی، روکش و غیره تخصص دارند.
  • ترمیمی و زیبایی: در زمینه درمانهای زیبایی دندانپزشکی و طراحی لبخند تخصص دارند.
  • پاتولوژی یا آسیب شناسی فک و دهان و صورت: این متخصصان به تشیخص بیماریهای مربوط به دهان و دندان و فک می پردازند و معمولا نمونه های آزمایشگاهی را بررسی می کنند.
  • جراحی فک و صورت و دهان : این دکترها در تشخیص و جراحی مشکلات دهان و دندان و فک از جمله کار جراحی کاشت ایملپلنت دندان تخصص دارند.

سایر تخصصهای دندانپزشکی عبارتند از:

  • رادیولوژی فک و دهان و صورت
  • کودکان

کلام آخر

اگر نیاز به ایمپلنت دندان دارید، بهتر است به دکتری مراجعه کنید که در زمینه عمل جراحی ناحیه دهان و فک تخصص داشته باشد. برای کاشت ایمپلنت دندان میتوانید به متخصص پریودنسی و یا جراح فک و دهان مراجعه نمایید.

اشتراک گذاری مطلب در :

Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on linkedin
Share on email
Share on telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.