علت و راه حل پیشگیری از پوسیدگی دندان

۳ راه پیشگیری از پوسیدگی دندان

_ پوسیدگی شیارهای دندانی

علت ایجاد کننده پوسیدگی های دندانی باکتریها هستند. بر روی سطح دندانها لایه چسبنده ای ایجاد می شود که باکتری های ایجاد کننده پوسیدگی، بر روی آنها چسبیده و رشد و نمو می کنند. این لایه را پلاک دندانی می نامند. وقتی شما غذاها و یا نوشیدنی های دارای قند مصرف می کنید باکتریهای پلاک این قند را به اسیدهای ضعیفی تبدیل می کنند که به مرور باعث تخریب مینای دندان می‌شوند.

بر اساس سایت انجمن دندانپزشکی آمریکا ، چسبندگی پلاک دندانی به سطوح دندان سبب می شود اسید تولید شده در درازمدت در مجاورت بافت معدنی مینای دندان قرار بگیرد و آن را تخریب کند. پوسیدگیهای دندانی را می توان به دو گروه زیر تقسیم بندی کرد:

_ پوسیدگی سطوح صاف دندانی

این دسته از پوسیدگی ها بر روی سطوح جونده دندان های آسیا و در پشت دندان‌های جلو ایجاد می‌شود. در شیارهای دندانی پلاک دندانی به راحتی ایجاد می شود که نتیجه آن چیزی جز پوسیدگی نیست. استفاده از فیشورسیلانت یا شیار بندها مخصوصاً در دندانهای کودکان باعث پیشگیری از ایجاد پوسیدگی در این نواحی می شود.

پوسیدگی و جرم گرفتگی دندان می تواند باعث التهاب لثه و به مرور زمان بیماری های لثه شود.

شیار بند دندان

 

_ محصولات پیشگیری کننده از پوسیدگی

این نوع از پوسیدگی در سطوح صاف دندانی نزدیک شیار لثه و یا در نواحی بین دندانی ایجاد می شود. استفاده صحیح از مسواک و همچنین نخ دندان نقش مهمی در پیشگیری از چنین پوسیدگی هایی دارد.

شما می توانید از لوازم و محصولات متعددی برای پیشگیری از ایجاد پوسیدگی دندان استفاده کنید. اصلی ترین وسیله برای پیشگیری از پوسیدگی دندان یک مسواک با کیفیت است. مسواک برقی نیز در این راستا می تواند به شما کمک کند. با استفاده از اطلاعات و مقالات این وبسایت و همچنین مشورت با دندانپزشک می‌توانید بهترین وسیله را برای خود انتخاب کنید.

خمیردندان و یا ژل های دندانی مکمل مسواک محسوب می شوند خمیردندان با دارا بودن مواد ساینده و همچنین فلوراید در پاک کردن دندان و محکم تر کردن مینا و عاج دندان نقش مهمی دارد.

وارنیش فلوراید که در کشور ما بیشتر برای کودکان استفاده می شود، باعث رفع حساسیت دندان ها نسبت به گرما و سرما و همچنین پیشگیری از پوسیدگیهای دندانی می شود وارنیش فلوراید دارای فلوراید غلیظ است و در عرض ۱ ساعت میتواند به مینا و عاج دندان نفوذ کند و باعث قوی تر شدن آنها شود.

مسواک برای جلوگیری از پوسیدگی دندان

با استفاده از روش هایی که در بالا به آنها اشاره شد می‌توان میزان بیماری را در کودکان و بزرگسالان به شدت کاهش داد. البته لازم است که رژیم غذایی را نیز کنترل کرد. محدود کردن استفاده از مواد قندی و اسیدی نقش بسیار مهمی در کاهش پوسیدگی های دندانی دارد.

استفاده از دهانشویه نیز می تواند در جلوگیری از پوسیدگی دندان موثر باشد.

اشتراک گذاری مطلب در :

Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on linkedin
Share on email
Share on telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.