دلایل تغییر رنگ بعد از عصب کشی دندانها

عصب کشی (root canal treatment) یک درمان بسیار مفید و موفق در دندانپزشکی است که باعث نجات دندان آسیب دیده می شود. با کمک عصب کشی نیازی نیست دندانهایی را که به شدت عفونت کرده اند و پالپشان درگیر شده است یا ترک خورده اند، بکشید. با این درمان سالهای سال میتوانید از دندان ترمیم شده خود استفاده کنید.
با این حال عصب کشی هم مثل هر درمان دیگری معایب و عوارضی ممکن است داشته باشد. شایعترین مشکل این درمان، تغییر رنگ دندان است. اگر دندان در جلوی دهان و در معرض دید باشد، این تغییر رنگ پس از عصب کشی تاثیر زیادی بر زیبایی چهره می گذارد. اما چرا چنین اتفاقی می افتد؟

آیا تغییر رنگ دندان پس از عصب کشی طبیعی است؟

عوض شدن رنگ دندان پس از عصب کشی یک مشکل شایع است و از عوارض درمان محسوب می شود. این اتفاق به دلایل مختلف ممکن است تجربه شود از جمله موارد زیر:

  • مواد و داروهایی که برای درمان ریشه دندان استفاده می شوند.

مواد پر کننده ریشه دندان که دندانپزشک با آن کلیه پالپ و ریشه را پر می کند، رنگ دارد. این رنگ ممکن است از مواد پر کننده خارج شده و باعث رنگ گرفتن لایه های بیرونی تر دندان شود. در این شرایط ممکن است دندان قرمز یا نارنجی شود. از آنجایی که مواد پر کننده در وسط دندان قرار دارد به مرور زمان ممکن است همه دندان رنگ بگیرد.

اگر دندانتان را با آمالگام پر کرده باشید، دندان ممکن است به رنگ خاکستری مایل به آبی در بیاید. به همین علت است که مواد آمالگام برای پر کردن دندانهایی که در معرض دید قرار دارند توصیه نمی شود. علاوه بر این، سفید کردن تغییر رنگ ناشی از پرکردگی آمالگام بسیار سخت است. همچنین داروها و مواد پر کننده حاوی اکسید روی یا نیترات نقره بیشتر احتمال دارد که رنگ دندان را تغییر بدهند.

دلیل تغییر رنگ دندان ها بعد از عصب کشی

  • خراب شدن و مردن دندان

شایعترین دلیل تغییر رنگ بعد از عصب کشی دندانها، نکروز است. هنگامی که بافتها بازجذب و حل می شوند، محصولات جانبی حاصل از تجزیه مواد به وجود می آید و هنگامی که نوبت به خون می رسد، رنگ دندان به رنگ قهوه ای مایل به زرد یا قرمز برمی گردد. اگر مواد پرکننده ریشه کامل مجرای ریشه را پر نکرده باشند، در سوراخهایی که باقی مانده است مواد حاصل از تجزیه بافتهای مرده جمع می شوند. این اتفاق منجر به تغییر رنگ تاج می شود. معمولا دندان به رنگ خاکستری در می آید.

آیا میتوان دندانی که پس از عصب کشی تغییر رنگ داده را سفید کرد؟

سفید کردن دندان عصب کشی شده به روش خاصی نیاز دارد چون تنها می خواهید یک دندان بدرنگ را سفید کنید نه همه دندانها. بلیچینگ داخلی ممکن است در این زمینه مفید باشد. نتیجه آن بستگی به مدت زمانی که از عصب کشی گذشته است دارد.

اطلاعات بیشتر : هزینه سفیدکردن دندان ها با بلیچینگ

اگر مدتها پس از عصب کشی میخواهید دندان را سفید کنید و تغییر رنگ آن شدید است، بهتر است به دنبال گزینه های دیگر مانند روکش سرامیکی یا سرامیکی فلزی باشید.

بلیچینگ داخلی چگونه است؟

درمان پس از بررسی دقیق وضعیت دندانها شروع می شود. ابتدا باید علت تغییر رنگ دندان روشن شود. عکس رادیولوژی (اشعه ایکس) از دندان گرفته می شود تا مشخص شود آیا مواد پر کننده ریشه در وضعیت مطلوبی قرار دارند یا لازم است ابتدا ریشه مجددا ترمیم شود و سپس سفید کردن دندان صورت بگیرد.

با استفاده از سوراخ کوچکی در تاج دندان، دندانپزشک به پالپ دسترسی پیدا می کند. سپس پالپ را با ژل سفید کننده مخصوصی پر می کند. سه الی پنج روز بعد اگر همه چیز خوب پیش برود، ژل سفید کننده تعویض می شود. پس از آخرین جلسه درمانی، باید محفظه پالپ پاکسازی شود. پس از آن، دندان با مواد پر کننده جدید پر می شود.

اشتراک گذاری مطلب در :

Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on linkedin
Share on email
Share on telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.