preloader
Edit

معرفی کلینیک دندانپزشکی بابکان

خالق زیبا ترین لبخندها از سال ۱۳۹۶ تا کنون

 

درمانگاه دندانپزشکی بابکان در تابستان ۱۳۹۶ تاسیس شد.
موسسین این درمانگاه رسالت خود را به ارائه کلیه خدمات دندانپزشکی با کیفیت قرار داده اند که بیماران منطقه را از ارجاع به خارج از شهر بی نیاز می نماید.

در این راستا بهره مندی از روش های جدید و تجهیزات تکنولوژیک و نیز همکاری با متخصصان برجسته رشته های مختلف دندانپزشکی از جمله اقدامات موثر این درمانگاه بوده است.

در این درمانگاه، التزام به اصل مشتری مداری و ایجاد محیطی آرام و دلنشین برای مراجعین در راس امور قرار دارد.

اطلاعات تماس

جراحی لثه

  • خانه
  • -
  • Uncategorized
  • -
  • جراحی لثه
 جراحی لثه

جراحی لثه انواع مختلف دارد که در بسیاری از موارد به دلیل بیماری لثه توصیه میشود. شایعترین علت بیماری لثه، تجمع پلاک و باکتریها در دهان و ایجاد عفونت است. با این حال در موارد نادر عوامل دیگری مانند داروها یا بیماریهای مزمن میتوانند شما را مستعد بیماری لثه کنند.

انواع جراحی لثه

اگر دچار بیماری شدید لثه شده باشید و نیاز به جراحی لثه داشته باشید، ممکن است یک یا چند درمان زیر برای حل مشکل لثه توصیه شود:

جراحی کوچک کردن پاکت اطراف دندان (جراحی فلپ لثه)

پاکت به فرو رفتگی بین دندان و لثه گفته میشود. در التهاب یا عفونت لثه این شیار عمیق تر شده و فضای مناسبی برای میکروبها فراهم میکند. در این عمل جراحی لثه، جراح لثه را برش میزند و به بالا تا میزند تا باکتریها و آلودگی های زیر آن را تمیز کند. سپس بافت لثه به دور دندان بخیه میشود تا دوباره رشد کرده و دندان را احاطه کند.

جراحی بازسازی لثه

جراحی بازسازی لثه

در این جراحی لثه برشی در لثه ایجاد میشود و بافت برش خورده کنار زده میشود تا باکتریها و آلودگی ها برداشته شوند. سپس پیوند استخوان، غشا یا پروتئینهای تحریک کننده تولید بافت (و یا ترکیبی از هر سه) در این محل جایگذاری میشود تا بافت لثه را به بازسازی ترغیب کند.

جراحی افزایش طول تاج دندان

در این عمل جراحی لثه، بافتی که بیش از حد رشد کرده و روی دندانها را پوشانده است و باعث شده است لبخند لثه ای داشته باشید، برداشته میشود. به این ترتیب لثه کوتاهتر شده و دندانها بلندتر دیده میشوند. این درمان جراحی لثه، برای زیبایی لبخند انجام میشود.

جراحی افزایش طول تاج لثه

پیوند بافت نرم

در جراحی پیوند لثه ، تکه ای از بافت نرم از جای دیگری از دهان برداشته میشود و به لثه پیوند میخورد تا بافتهای از دست رفته لثه را جبران کند و لثه پسروی کرده را بازسازی نماید. این عمل جراحی لثه برای زیبایی و یا درمان بیماری لثه صورت میگیرد تا نواحی اطراف ریشه دندان که نمایان شده است را بپوشاند و زیبایی و سلامت دندانها را بهبود ببخشد.

ایا برای عمل جراحی لثه بی حسی استفاده میشود؟

پیش از جراحی لثه، با استفاده از بی حسی موضعی، دهان بی حس میشود تا راحت باشید. همچنین احتمالا جرمگیری و تمیز کاری دندانها انجام میشود. اگر بیماری خاصی دارید با دارویی مصرف میکنید حتما به دندانپزشک اطلاع بدهید.

 

انواع پیوند لثه چیست؟

برای پیوند لثه روشهای متعددی وجود دارد که بسته به نیاز بیمار به کار گرتفه میشود. روشهای پیوند لثه به صورت زیر است:

مراحل جراحی لثه

پیوند بافت همبند:

این رایجترین روش پیوند لثه برای درمان بیرون زدگی ریشه دندان است. در پیوند بافت همبند، یک زبانه پوستی از سقف دهان بریده میشود و بافتی از زیر زبانه بافتی آن به نام بافت همبند ساب اپی تلیال برداشته شده و سپس به بافت لثه اطراف ریشه دندان که بیرون زده است، پیوند میشود. پس از برداشتن بافت همبند از سقف دهان ، پوست روی سقف دهان به جای خود برگردانده شده و بخیه میشود.

پیوند آزاد لثه:

این روش مشابه پیوند بافت همبند است و در آن از بافت سقف دهان استفاده میشود. تفاوت آن در این است که به جای برش لایه بیرونی سقف دهان به صورت یک زبانه بافتی و برداشتن بافت زیر آن برای پیوند، مقدار کمی از بافت کامل سقف دهان برداشته میشود و به محل مورد نظر پیوند میخورد. این روش بیشتر در کسانی انجام میشود که لثه شان نازک است و نیاز به بافت بیشتری برای افزایش حجم لثه دارند.

پیوند پدیکِل:

در پیوند پدیکل، به جای این که بافت از سقف دهان برداشت شود، از لثه اطراف یا نزدیک دندانی که نیاز به ترمیم دارد برداشت میشود. این زبانه بافتی که پدیکل نام دارد تنها یک طرف آن بریده میشود و سپس بافت چرخانده میشود تا روی محل مورد نظر قرار بگیرد در حالی که هنوز از یک طرف به جایگاه اصلی خود وصل است. پس از این که بافت روی ریشه دندان را پوشاند، همانجا بخیه میشود. این روش فقط در کسانی انجام میشود که بافت لثه نزدیک به دندانشان زیاد است.

 

جراحی فلپ لثه چگونه است؟

جراح لثه را برش میزند و زبانه بافتی را بالا میزند تا به بافتهای زیر آن دسترسی پیدا کند. سپس بافتهای آلوده زیر لثه و بین دندانها را برمیدارد. جرمگیری و تسطیح ریشه (روت پلنینگ) نیز انجام میشود تا هر گونه جرم و پلاک تمیز شود و زبری سطح ریشه دندان صاف شود تا دیگر احتمال جمع شدن باکتریها در آن کاهش یابد. سپس زبانه بافت لثه به سر جای خود برگردانده میشود و بخیه میخورد.

جراحی لثه

آیا بعد از جراحی لثه باید برای کشیدن بخیه مراجعه کنم؟

معمولا برای نگه داشتن بافت لثه در جای خود از بخیه های قابل جذب استفاده میشود. اگر برای شما از این نوع بخیه استفاده شده باشد نیازی به کشیدن آن نیست. اگر بخیه ها جذبی نباشند، برای کشیدن آن حدود هفت تا ده روز بعد باید مراجعه کنید.

آیا جراحی لثه درد دارد؟

بیشتر مردم پس از جراحی لثه و بر طرف شدن بی حسی فقط درد خفیفی تجربه میکنند که به راحتی با مسکن های معمولی برطرف میشود.

برای کاهش عوارض پس از جراحی لثه چه باید کرد؟

  • اگر لثه ورم کرده است با گذاشتن کیسه یخ روی آن میتوانید به کاهش ورم کمک کنید.
  • برای جلوگیری از عفونت ممکن است آنتی بیوتیک برایتان تجویز شود. در این صورت طبق دستور دارو را مصرف کنید و دوره درمان را تکمیل نمایید.
  • احتمال خونریزی و ورم پس از جراحی لثه وجود دارد. اگر هر علائم غیر معمول یا شدیدی تجربه کردید با مطب دندانپزشک تماس بگیرید.

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 5 =